PARAFIA pw. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ w Mielcu

OGŁOSZENIA PARAFIALNE 8 SIERPNIA 2021

Kategorie

OGŁOSZENIA  PARAFIALNE

8  SIERPIEŃ  2021

XIX Niedziela zwykła

 

Edykt Biskupa Tarnowskiego:

 

Po zasięgnięciu opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, w myśl przepisów prawa kanonizacyjnego, ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Służebnicy Bożej Stefanii Łąckiej, wiernej świeckiej.

Życiorys Sł. B. Stefanii Łąckiej: Stefania-Agnieszka ŁĄCKA, córka Antoniego i Agnieszki Wcisło, urodziła się 6 stycznia 1914 roku w Woli Żelichowskiej, parafia Gręboszów, diecezja tarnowska. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej dalszą naukę kontynuowała w I Żeńskim Seminarium Nauczycielskim im. Bł. Kingi w Tarnowie. W tej szkole była najpierw członkiem, a później prezesem Sodalicji Mariańskiej.

W latach 1934-1939 Stefania pracowała w redakcji powołanego do istnienia przez Biskupa Tarnowskiego Franciszka Lisowskiego czasopisma diecezjalnego Nasza Sprawa. Była redaktorką specjalnego dodatku dla dzieci, który nosił tytuł Króluj nam Chryste. Napisała 700 artykułów. Nawiązywała również kontakty z placówkami misyjnymi, prowadzonymi przez polskich misjonarzy.

Po wybuchu II wojny światowej 1 września 1939 roku, zespół redakcyjny włączył się w konspiracyjną działalność wydawniczą. Stefania wraz z zespołem redakcyjnym została aresztowana przez gestapo 16 kwietnia 1941 roku. Najpierw przebywała w siedzibie gestapo w Tarnowie, a potem w tarnowskim więzieniu. Po rocznym pobycie w tarnowskim więzieniu, dnia 27 kwietnia 1942 roku, Stefanię wraz z innymi sześćdziesięcioma więźniarkami przewieziono do obozu zagłady w Auschwitz, gdzie nadano jej numer 6886. Podczas pobytu w obozie Auschwitz, Stefania opiekowała się chorymi i zaraziła się chorobą tyfusu; została przeniesiona do obozowego szpitala na blok 23.

Po wyzdrowieniu, pod koniec wiosny 1943 roku, znając język niemiecki, postanowiła pracować w szpitalu obozowym jako pielęgniarka. Narażając własne życie chrzciła noworodki i usługiwała ludziom ciężko chorym. Czuwała również przy konających, osładzając im ostatnie godziny życia. Zachęcała inne więźniarki do wspólnej modlitwy przy umierających. Z narażeniem własnego życia ratowała również chore kobiety podczas selekcji do zagazowania lub zastrzyku fenolu, poprzez wykreślenie ich z listy osób przeznaczonych na śmierć. Przez współwięźniarki nazywana była „Ziemskim Aniołem Stróżem”.

Stefania Łącka opuściła obóz oświęcimski 23 stycznia 1945 roku i wróciła do domu rodzinnego w Woli Żelichowskiej. Tu codziennie uczęszczała do kościoła na Mszę świętą i pomagała w pracy swojej rodzinie. Zmarła 7 listopada 1946 roku, mając niecałe 33 lata. Jej pogrzeb odbył się 11 listopada 1946 roku na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie.

Duchowość, aktualność oraz walor eklezjalny sprawy: Duchowość Stefanii Łąckiej jest przykładem dla współczesnych chrześcijan. Stefania Łącka odznaczała się wysokim stopniem cnoty wiary, nadziei i miłości oraz cnót moralnych. Od dnia pogrzebu do tej pory wzrasta jej prywatny kult.

Niniejszym edyktem zwracam się do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości, dotyczące Służebnicy Bożej Stefanii Łąckiej, zarówno pozytywne jak i negatywne, aby zechcieli przekazać je do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie do dnia 7 września 2021 roku, na nazwisko postulatora, ks. prof. dr. hab. Stanisława Sojki.

 

Andrzej Jeż

Biskup Tarnowski

 

  1. W najbliższą niedzielę rozpoczyna posługę duszpasterską w naszej parafii ks. proboszcz Janusz Adamczyk. Życzymy obfitości łask Bożych w pracy duszpasterskiej.

 

  1. W piątek (13 sierpnia) zapraszamy na nabożeństwo fatimskie. Rozpocznie się ono Mszą świętą o godz. 20.00. Po Mszy świętej procesja fatimska z lampionami i z rozważaniem różańca. Do odmawiania różańca i niesienia figury Matki Bożej Fatimskiej prosimy członków: 13, 14, 15 i 16 Róży Różańcowej. W piątek nie będzie Mszy świętej o godz. 18.00.

 

  1. Zapraszamy do udziału w spotkaniu młodych w tym małżeństw i młodzieży w Dobryninie w dniach 27 – 29 sierpnia. Więcej informacji na plakatach.

 

  1. Spotkanie przedpielgrzymkowe Gr. 17. św. Rafała odbędzie się w parafii MBNP w Mielcu w niedzielę (15.08), godz. 19:00 - Msza św., godz. 20:00 - spotkanie w auli Fundacji Auxilium.

 

  1. Serdecznie dziękujemy za wszelkie ofiary składane na utrzymanie parafii w formie składki czy przelewów bankowych na parafialne konto. Dziękujemy za ofiary na misję w pierwszy piątek. Niech Bóg wynagrodzi wszystkim ofiarodawcom hojnym błogosławieństwem!